Мікроспорія – небезпечне грибкове захворювання
В сучасних умовах актуальності набувають грибкові захворювання шкіри (дерматофітії), серед яких найбільш поширена мікроспорія, викликана грибами роду Microsporum.
В області зберігається тенденція до зниження захворюваності дерматофітіями, – зареєстроване зниження показника на 15,7 %, з 21,4 на 100 тисяч населення до 18,0. Але залишається вищою (+12,8 %) за середньоукраїнську (Україна І півріччя 2018 – 15,7). Проте настороженість викликає той факт, що питома вага дітей сере всіх захворілих досягла 76,6 % .
Епідемічна ситуація зберігається напруженою, так як основне джерело зараження – коти і собак, особливо бродячі. Ріст захворюваності має сезонний характер через більш часті контакти дітей з тваринами у літньо – осінній період.
Зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворими тваринами або предметами, інфікованими шерстю або кірками зі спорами гриба, рідше – від хворого мікроспорією через предмети побуту (постільна білизна, рушник, одяг, головні убори, гребінці, іграшки) і дуже рідко – від грунту. Інкубаційний період триває від 5-7 днів до 4-6 тижнів.
Виділяють мікроспорію шкіри волосистої частини голови і гладкої шкіри тулуба.
Клінічно на гладкій шкірі мікроспорія проявляється кільцевидними еритематозними вогнищами з лущенням, пухирцями і кірками; на волосистій частині голови – різко обмеженими круглими з лущенням вогнищами. Волосся обламане на рівні 3-5 мм над шкірою і покрите, ніби «муфтою», сіровато – білим нальотом, що формується зі спір гриба.
Діагноз мікроспорії основується на клінічних даних і підтверджується мікроскопічно ( виділення грибів у волоссі і лусочках) та бактеріологічно, а також дослідженням вогнищ ураження в променях лампи Вуда.
На сьогоднішні лабораторна діагностика мікроспорії в повному обсязі проводиться в клініко-діагностичній лабораторії КЗ СОР “Сумський обласний клінічний шкірно-венерологічний диспансер” . Лікування хворих мікроспорією проводиться амбулаторно чи стаціонарно, в залежності від ступеню розповсюдженості процесу і локалізації.
При виявленні перших ознак захворювання обов’язково потрібно звернутися до лікаря для проведення діагностики та отримання адекватного лікування.
Профілактика мікроспорії включає своєчасне виявлення, ізоляцію і адекватне лікування хворих мікроспорією. В обов’язковому порядку необхідно проводити періодичні медичні огляди в дитячих установах. Після виявлення хворої мікроспорією дитини, її необхідно терміново ізолювати від інших дітей, а потім направити для діагностики та лікування в дерматовенерологічний заклад на території обслуговування. Всі, без винятку речі, що належать хворому мікроспорією, необхідно піддати обов’язковій дезінфекції. Також в обов’язковому порядку, всі, хто контактував з хворим, повинні пройти обстеження.